Желите да поднесете захтев?

Потражите одговарајуће обрасце за подношење захтева и преузмите их на страни Подношење захтева. Попуњене обрасце можете поднети и електронском поштом.

Подношење захтева у време епидемије

У циљу спречавања ширења епидемије вируса Covid 19, Завод за заштиту споменика културе града Београда моли све странке да, уколико су у могућности, своје захтеве подносе електронском поштом.

Издвајамо споменике културе за вас:

Android igrica
Квиз Београд знам да чувам
60 godina Zavoda
60 година Завода
Nasa delatnost
Наша делатност

ШТА РАДИМО

ИСТРАЖИВАЊЕ, ЕВИДЕНТИРАЊЕ
ПОМОЋ ПРИ ЧУВАЊУ И ОДРЖАВАЊУ
ЗАШТИТА
ЕДУКАЦИЈА
  • Истраживање и евидентирање добара која уживају претходну заштиту
  • Предлагање и утврђивање културних добара
  • Вођење регистра и документације о културним добрима
  • Пружање стручне помоћи на чувању и одржавању културних добара сопственицима и корисницима тих добара
  • Старање о коришћењу културних добара
  • Предлагање и праћење спровођења мера заштите културних добара
  • Спровођење мера техничке и физичке заштите културних добара
  • Издавање публикација о културним добрима и о резултаима рада на њиховој заштити
  • Организовање предавања и других пригодних облика културно-образовне делатности

КОНЗЕРВАТОРСКО-РЕСТАУРАТОРСКИ РАДОВИ

Завод се превасходно бави заштитом споменика културе, просторних културно-историјских целина, археолошких налазишта и знаменитих места на подручју града Београда.

ПРОСТОРНО КУЛТУРНО-ИСТОРИЈСКЕ ЦЕЛИНЕ

Подручје Кнез Михаилове улице, Подручје око Доситејевог лицеја, Топчидер, Косанчићев венац, Старо језгро Земуна, Грочанска чаршија, Копитарева градина, Историјско језгро Београда у Београду, Теразије, Насеље Церак – Виногради (Церак 1 и Церак 2) у Београду, Професорска колонија у Београду, Скадарлија, Чаршија у Бељини, подручје уз Улицу кнеза Милоша у Београду, Централна зона Новог Београда, Место култа Теткице Бибије и спомен обележја Рома у Улици господара Вучића у Београду.

ПОДРУЧЈЕ ГРАДА БЕОГРАДА

Стари Град, Врачар, Савски Венац, Земун, Чукарица, Палилула, Раковица, Вождовац, Звездара, Нови Београд, Гроцка, Младеновац, Барајево, Обреновац, Лазаревац, Сопот, Сурчин.

АРХЕОЛОШКА НАЛАЗИШТА

Антички Сингидунум, Антички Таурунум, Праисторијска Карабурма, Усек Бањица, Ледине у Жаркову, Бело Брдо,  Агино брдо, Баташина, Бели брег, Брестове међе, Црквине у селу Мислођину, Чаршија, Дубочај, Голи брег, Лугови, Манастир Сланци, Прогарски виногради, Рамадан, Ушће реке Вукодраже, Утврђење Ad Octavum, Забран Петровчић, Локалитет Црквине у Стублинама

0
КУЛТУРНА ДОБРА
0
СПОМЕНИЦИ КУЛТУРЕ
0
ПРОСТОРНО КУЛТУРНО - ИСТОРИЈСКЕ ЦЕЛИНЕ
0
АРХЕОЛОШКА НАЛАЗИШТА И ЗНАМЕНИТА МЕСТА

ПРЕЗЕНТАЦИЈА

У оквиру своје основне делатности Завод за заштиту споменика културе града Београда посвећен је презентацији и популаризацији културно–историјског наслеђа Београда, кроз издавање монографија, часописа и каталога, организовање конференција и изложби, сарадњу са медијима, културним центрима, институтима, школама и факултетима. У оквиру издавачке делатности Завода до данас је објављен велики број наслова и периодичних издања.

МАПЕ

Завод за заштиту споменика културе града Београда покренуо је 2018. године трогодишњи пројекат мапирања непокретног културног наслеђа београдских општина и јавних споменика.
КЛИКНИТЕ ДА САЗНАТЕ ВИШЕ


МАПЕ НЕПОКРЕТНИХ КУЛТУРНИХ ДОБАРА


Завод за заштиту споменика културе града Београда покренуо је 2018. године трогодишњи пројекат мапирања непокретног културног наслеђа београдских општина и јавних споменика, са циљем да се наслеђе презентује и путем картографије. На географско-топографским мапама презентована су културна добра са својом локацијом, визуелним приказом и сажетим описом.


ОПШИРНИЈЕ


КAТАЛОГ НЕПОКРЕТНИХ КУЛТУРНИХ ДОБАРА

Каталог непокретних културних добара

Културно наслеђе је интегрални, жив и динамичан сегмент културног идентитета сваког народа.
КЛИКНИТЕ ДА САЗНАТЕ ВИШЕ


Управо због тога што културу чине и објекти, простори, људи, активности – који имају својства да обогаћују човекову личност, подижу општи културни ниво и развијају комуникације, неопходно је да културно наслеђе има активно учешће у свакодневном животу људи. Новооткривени доживљај прошлости заснован је на културном и укупном цивилизацијском наслеђу и готово је увек својеврстан облик путовања кроз историју. Каталози се обраћају читаоцу са позивом да истраже и „освесте“ однос према граду у којем живе, али и гостима Београда нудећи сажетак прошлости и садашњости града на неколико страница. Поред историјата споменичких објеката и простора у каталозима је презентована богата документација којом Завод располаже, од планова и цртежа, прко гравира и историјских приказа, до савремених фотографија културних добара..


ОПШИРНИЈЕ


ЕДУКАЦИЈА

Један од најзначајнијих сегмената бављења споменичким наслеђем је едукација,
посебно ученика основних и средњих школа.
КЛИКНИТЕ ДА САЗНАТЕ ВИШЕ


Пројекат „Наслеђе за децу“ започет је 2014. године који је резултирао великим интересовањем најмлађих ученика основних школа, а на велико задовољство учитеља и родитеља. То је био повод да пројекат постане део Плана и Програма рада Завода за заштиту споменика културе града Београда за 2015, 2016, 2017, 2018 и 2019. годину, одобрен од стране Секретаријата за културу. Предавања о споменицима културе града Београда представљају активност Завода у области едукације ученика нижих разреда основе школе, од другог до четвртог разреда. У форми интерактивне презентације  представљамо делатност Завода са циљем проширивања знања и успостављања односа према културном наслеђу Београда као вредности коју треба чувати.


Један од најзначајнијих сегмената бављења споменичким наслеђем, посебно у савременом добу, представља његова популаризација и презентација, како међу стручном, тако и међу најширом јавношћу. Део те јавности чине и млади. Размишљајући о најбољем начину да се заинтересује млађа популација за културно наслеђе, као и да се укључи у упознавање града и препознавање његове вредности, Завод за заштиту споменика културе града Београда је почетком 2014. године покренуо пројект Београдска Култура-БеоКул ГрадскаТура, који још увек траје. Ауторке пројекта су историчарке уметности Ксенија Ћирић и Бојана Ибрајтер Газибара, виши конзерватори Завода.


ОПШИРНИЈЕ


full
full
full
full
full
full
full